המרכז לטיפול קוגניטיבי-התנהגותי ופסיכופיזיולוגי

שיטות טיפול

HRV

 

הקשר בין הלב למוח

 

רובנו למדנו בבית הספר שהלב מגיב לאותות עצביים אשר מגיעים מהמוח. ואולם, למעשה מספר האותות שנשלחים מהלב לכיוון המוח, עולה על האותות הנשלחים מן המוח אל הלב. מחקרים הדגימו כי דפוסים שונים של פעילות לב (שמלווים את המצבים הרגשיים השונים) משפיעים על התפקוד הקוגניטיבי והרגשי. כשאנחנו חווים מתח ורגשות שליליים, דפוס קצב הלב לא יציב. הדפוס המקביל של האותות העצביים הנשלחים מהלב למוח מעכב תפקודים קוגניטיביים גבוהים, מה שמגביל את היכולת שלנו לחשוב בבהירות, לזכור, ללמוד ולקבל החלטות יעילות. לעומת זאת, למסר של דפוס יותר מסודר ויציב של הלב במצבים רגשיים חיוביים יש השפעה הפוכה על המוח – הוא מאפשר תפקוד הקוגניטיבי ומחזק את רגשות חיוביים ויציבות רגשית. משמעות הדבר היא כי רכישת מיומנות ליצירת קוהרנטיות מוגברת של קצב הלב, על ידי שמירה על רגשות חיוביים, לא רק תורמת לגוף, אלא גם משפיעה עמוקות על האופן בו אנו תופסים, חושבים, מרגישים ומתפקדים.

 

השתנות קצב לב – Heart Rate Variability HRV

 

פעם נהוג היה לחשוב כי בזמן מנוחה, הלב מתפקד כמעין מטרונום, נותן קצב קבוע ויציב. ואולם, מדענים ורופאים יודעים כיום כי מחשבה זו רחוקה מאוד מהמציאות. גם במנוחה, קצב הלב למעשה איננו סדיר כלל, כאשר מרווחי הזמן בין הפעימות משתנים כל הזמן. תופעה זו נקראת השתנות קצב לב (Heart Rate Variability – HRV). ההשתנות הנורמלית בקצב הלב נובעת מהפעילות הסינרגטית של שני ענפי מערכת העצבים האוטונומית. שני הענפים נמצאים באינטראקציה מתמדת על מנת לשמור על פעילות לב וכלי דם בטווח אופטימלי, ולאפשר תגובות מתאימות לשינויים בתנאים חיצוניים ופנימיים. לכן, ניתוח  של גל הHRV משמש כחלון דינמי לתפקוד והאיזון של מערכת העצבים האוטונומית. שינויים מרגע-לרגע בדרך כלל מוזנחים כאשר מודדים קצב לב ממוצע. לעומת זאת, שימוש בחיישני ביופידבק מתקדמים מאפשר להרכיב תמונה רציפה של תפקוד ויציבות של קצב הלב.

 

למה השתנות קצב הלב (HRV) חשובה?

 

מדענים ורופאים מתייחסים למדד הHRV כסמן חשוב של כושר ובריאות. כך למשל, מבחינת חוסן פיזיולוגי וגמישות התנהגותית, הוא משקף את היכולת שלנו להתאים את עצמנו ביעילות ללחץ ודרישות סביבתיות. אנלוגיה פשוטה עוזרת להמחיש את הנקודה הזו: בדיוק כפי ששחקן טניס המתכונן לקבל כדור מסיט את משקלו מרגל לרגל במטרה לסייע להסתגלות מהירה לכיוון הכדור, כך באנשים בריאים הלב נשאר מגיב וגמיש באופן דומה, דרוך ומוכן להגיב בעת צורך.

 

דפוסים של קצב לב ורגשות

 

בכוחו של גל הHRV לשקף רגשות שונים. כך למשל, רגשות חיוביים כהערכה, חמלה או אהבה יראו כגל סינוס סדיר וחלק, ואילו רגשות שליליים ככעס, תסכול וכדומה, יראו כגל בלתי סדיר רצוף קפיצות. מעניין לראות כי ממוצע קצב לב מעבר לשני הדפוסים השונים עשוי להיות זהה, ואילו רק התבוננות בדפוס הHRV עצמו תגלה את הרגשות הטמונים בדופק הלב.

 

קוהרנטיות: מצב של תפקוד אופטימלי

 

קוהרנטיות פסיכופיזיולוגית מאופיינת בסדר והרמוניה משופרים גם בתהליכים הפסיכולוגיים (נפשיים ורגשיים) וגם בתהליכים הפיזיולוגיים (גופניים) שלנו. קוהרנטיות פסיכופיזיולוגית היא מצב של תפקוד אופטימלי. מחקרים מראים שכאשר אנו מגיעים למצב כזה, המערכות הפיזיולוגיות שלנו מתפקדות בצורה יעילה יותר, אנו חווים יציבות רגשית גדולה יותר, כמו גם בהירות מחשבתית ושיפור בתפקוד הקוגניטיבי. במילים פשוטות, עבודת הגוף והמוח שלנו טובה יותר, אנחנו מרגישים יותר טובים, ואנחנו משיגים תוצאות טובות יותר.

מבחינה פיזיולוגית, מצב של קוהרנטיות מתבטא בדפוס השתנות קצב לב חלק דמוי גל סינוס. שני ענפי מערכת העצבים האוטונומית מסונכרנים, ויש שינוי כולל באיזון האוטונומי לכיוון פעילות פאראסימפתטית מוגברת. נראה כי במצב זה מערכות גופניות שונות, ובראשן המח, פועלות בהרמוניה עם הלב.

קוהרנטיות איננה הרפיה. ברמה הפיזיולוגית, הרפיה מאופיינת בירידה כללית בפעילות אוטונומית (וכתוצאה מכך HRV נמוך) ושינוי במאזן הפעילות האוטונומית לכיוון פעילות פאראסימפתטית מוגברת. על אף שגם מצב של קוהרנטיות מקושר על עלייה בפעילות הפאראסימפתטית, ובכך דומה למאפיין העיקרי של מצב רגיעה, הוא נבדל ממצב רגיעה מבחינה פיזיולוגית מהרפיה מאחר ובמצב זה המערכת פועלת בתדר הטבעי שלה במקביל לעלייה בהרמוניה ובסנכרון בפעילות מערכת עצבים ובדינאמיקה לב-מוח. יתר על כן, בניגוד לרגיעה, מצב הקוהרנטיות אינו בהכרח כרוך בהפחתה של קצב לב, או שינוי בסך של HRV, אלא מסומן בעיקר על ידי שינוי בדפוס קצב לב.

 

הלב כאיבר תבוני

 

רבים מן השינויים הגופניים המתרחשים במצב של קוהרנטיות בקצב הלב קשורים בשינויים בדפוסי הפעילות של הלב. על אף היותו משאבה מרשימה הפועלת במשך עשרות שנים ללא הפסק, ללב יוחסו מבחינה היסטורית תכונות נרחבות הרבה יותר, בטרם הוגדר על ידי הרפואה המערבית כ"משאבה" בלבד. מחקרים מן העשורים האחרונים מגלים פרטים פיזיולוגיים מפתיעים אודות הלב. כך למשל, נראה כי ללב ישנה מערכת עצבים מתוחכמת ופרטית משלו, אשר נקראת "מח הלב". המח הקטנטן הזה מאפשר ללב פונקציות של עיבוד מידע, קבלת החלטות ואפילו למידה. כמו כן, אנו יודעים כי הלב הינו בלוטה הורמונלית המשחררת את הורמון האוקסיטוצין, הידוע גם בתור הורמון ה"אהבה". עדויות נוספות מצטברות באשר ליכולתו של הלב לייצר שדה אלקטרומגנטי אשר אחראי על סנכרון עם אברי הגוף ותהליכים פיזיולוגיים מחוץ ללב. עוד נראה כי הלב איננו רק מגיב לרגשות, אלא משפיע על החוויה שלהן ועל התפיסה הקוגניטיבית של מצבי מציאות שונים.

 

(מתוך: אתר חברת HeartMath, The Science Behind the emWave® and Inner Balance™ Technologies)

Company Slogan

There are many variations of passages of Lorem Ipsum available, but the majority have suffered alteration in some form.