נגישות
גודל פונט
ניגודיות
בהירה כהה
הצהרת נגישות
איפוס

תוכנית הלימודים

קורס התערבות קוגניטיבית התנהגותית משולבת בביופידבק ™CBT-BF

הקורס מורכב משני שלבים. לרב משתתפי הקורס הראשון מתנסים בעבודה בשטח משך מספר חודשים ואז ממשיכים לשלב 2. ניתן לאחר סיום השלב השני להמשיך לפרקטיקום המלווה בהדרכה ובסיומו לאחר הגשת עבודה מסכמת לקבל גם תעודה של איגוד IBNA. לימודי המשך מתקדמים כוללים אימון ביופידבק בעזרת EMG, טמפרטורה וקריאות רב ערוציות.

3E05A8E3-24...

מטרת הקורס

מטרת הקורס הינה הקנייה של ידע רחב ומעמיק בתחום ההתערבות בעזרת ביופידבק ושילוב הכלי בתחומי טיפול שונים ובשלבים טיפוליים שונים (היכרות, אבחון, פסיכו-חינוך, לימוד מיומנויות, וחשיפות). הקורס כולל תרגולים רבים בעזרת מערכת הביופידבק המתקדמת Alive.

עמידה בדרישות הקורס תזכה את המשתתף
בתעודה מטעם אוניברסיטת בר אילן.

על המנחה

ד"ר יובל עודד, פסיכולוג קוגניטיבי התנהגותי. מומחה בטיפול קוגניטיבי-התנהגותי מטעם איט"ה ומומחה-מדריך בביופידבק.


CBT-BF™ LEVEL 1

כיום קיימת מגמה עולמית לשילוב טכניקות הלקוחות מן הפסיכופיזיולוגיה היישומית וביופידבק בתוך הפרקטיקה הטיפולית. ביופידבק היא מערכת אשר מאפשרת משוב אודות מדדים פסיכופיזיולוגיים שונים (דופק, הזעה עורית וכו'), מתוך מטרה לאמן את המטופל להשיג יותר שליטה במדדים אלו. השיטה נמצאת בשימוש נרחב בהפרעות חרדה שונות, כאבים כרוניים ועוד.

יתרונות רבים גלומים בשילוב הביופידבק בתהליך הטיפולי:

העלאת מודעות המטופל – מערכת הביופידבק מספקת למטופל משוב ברור ומידי אודות תגובותיו בשלל מצבי דחק, כך שהמטופל נעשה מודע לתגובותיו הפיזיולוגיות ולתהליכים הרגשיים המקבילים לתגובות אלו.

שינוי תגובות בלתי אדפטיביות – התרגול בביופידבק מסייע למטופל ללמוד לשנות תגובות פסיכופיזיולוגיות בלתי מסתגלות, ולהשיג שליטה והבנה טובות יותר של תהליכים אלו.

התמקדות בקשר גוף-נפש – התרגול בביופידבק מציג עבור המטופל את ה"מקבילה" הפיזיולוגית לרגשות, מחשבות ודמיון.

הצגת השפעה של מגוון טכניקות הרפיה על מדדים פיזיולוגיים.
הגברת גמישות התגובה הרגשית והפסיכופיזיולוגית.
קידום וסיוע בהתחלת טיפול – פונים אשר נרתעים מן התווית של "טיפול פסיכולוגי" יסכימו פעמים רבות להתחיל בטיפול ביופידבק אשר נתפס יותר "רפואי".

ייעודי לילדים – ביופידבק הינו טיפול יעיל וקצר טווח שאיננו תרופתי, מאפיינים אשר הופכים אותו לאטרקטיבי במיוחד עבור ילדים. כמו כן, מעצם טבעו הוא עוקף קשיי תקשורת ומהווה מרחב משחקי בסביבת מולטימדיה אשר יוצרת מעורבות אצל ילדים על ידי עירור של סקרנות, פנטזיה ואתגר.

ניתן לשילוב בתהליכים טיפוליים רבים – ביופידבק תומך במגוון טכניקות טיפוליות: דה-סנסיטיזציה, EMDR ועוד.

העשרת רפרטואר ההתערבויות הטיפוליות ותרומה משמעותית להצלחה קלינית בטווח רחב של מטופלים והפרעות.

המטרה בשלב 1 הינה להכיר למשתתפים את כלי הביופידבק, ללמוד את חשיבות העבודה בערוצים פיזיולוגיים שונים, לשלב את הכלי בעבודה הטיפולית ברמת ניהול הלחצים (stress management) ולהגיע ליכולת לבצע חשיפה התנהגותית בעזרת כלי הביופידבק. לאורך הקורס נתרגל בקבוצות קטנות בעזרת מערכת הביופידבק המתקדמת Alive Clinical Version.

לאתר Somatic Vision

אוכלוסיית היעד של השיטה

השיטה מיועדת ליישום על ידי אנשי מקצוע מוסמכים במקצוע טיפולי מטעם משרד החינוך או משרד הבריאות. אנשי מקצוע העונים לקריטריונים אלו כוללים: פסיכולוגים בעלי MA, פסיכיאטרים, עובדים סוציאליים קליניים, פיזיותרפיסטים, מרפאים בעיסוק, מטפלים באומנויות ויועצים חינוכיים. מטפלים אשר מעוניינים להרחיב את הידע המקצועי שלהם ולשלב התערבות ביופידבק בקליניקה שלהם יפיקו את המרב מלימודה ויישומה של השיטה.


CBT-BF ™ level 2

המטרה של שלב זה הינה הקניית ידע פרקטי ותיאורטי לאנשי טיפול המעוניינים לשלב התערבויות גוף-נפש בקליניקה שלהם. השיטה תאפשר למטפלים לשלב פסיכופיזיולוגיה קלינית (ביופידבק) ומיינדפולנס בתהליכים טיפוליים בקליניקה. מחקרים עדכניים מצאו כי אירועים פיזיולוגיים ואירועים פסיכולוגיים (כגון מחשבות ורגשות) הנם מושפעים הדדית. עם זאת, המח הרגשי לעיתים מתפקד באופן עצמאי, בנפרד מהשפעות קוגניטיביות, ואחראי בו זמנית גם לרגשות וגם לפיזיולוגיה (Ledoux, 2003). לפיכך, שילוב הממד הפיזיולוגי בטיפול ולימוד של אסטרטגיות יעילות לוויסות עצמי מאפשר לשנות מאפייני התמודדות פסיכולוגיים בלתי אדפטיביים. כך למשל, היכולת "להניח" (to let go) אשר מקבלת דגש רב בשיטה זו, כמו גם היכולת להתאושש ממעגלי חשיבה שליליים ותגובות רגשיות בלתי תואמות, הן יכולות בעלות השלכות קריטיות על הבריאות הנפשית של הפרט, אשר כרוכה קשר הדוק בגמישות והסתגלות מוצלחת לשינויים. לכן, הקניית טכניקות מסתגלות לסיוע בהתאוששות מאירועים בעלי מטען שלילי צפויה לשפר את איכות החיים והרווחה של מטופלים בעלי קשיי ויסות רגשיים.

LeDoux, Joseph. "The emotional brain, fear, and the amygdala." Cellular and molecular neurobiology 23.4-5 (2003): 727-738.

שיטת ™CBT-BF כוללת בתוכה מגוון טכניקות מתחומי המיינדפולנס והביופידבק:

הבנת מבנה הרשתות הנוירולוגיות במח אשר מעורבות בתהליכי מטה-קוגניציה המייעלים ויסות רגשי. השיטה מייחסת חשיבות לקשר בין פסיכופתולוגיה לרמת העוררות הפיזיולוגית ואופני הקשב השונים.

התבססות על מחקרי מוח המראים שניתן לטפח באופן אקטיבי יכולות ומיומנויות מוחיות כגון ויסות רגשי ומיומנויות קשב.

לימוד ותרגול של מגוון מיומנויות להרפיה וויסות לצד כלים להרחבה והגמשה של מאפייני קשב, המסייעות בתהליך של שחרור (letting go). השיטה מכוונת ללימוד הטכניקות במהלך השעה הטיפולית והקניית כלים לשימור ולהכללתן של הטכניקות בשגרת חייהם של המטופלים. השיטה כוללת פרוטוקולים טיפוליים בהפרעות חרדה וסומטיזציה ובקשיים בשליטה באימפולסים (קיימים הבדלים באופן העבודה עם מבוגרים לעומת ילדים ומתבגרים).

תכניות טיפול מבוססות מיינדפולנס לעיתים קרובות משנות את גישתם של המטופלים ואת ההתייחסות שלהם למחשבות, לרגשות ולתחושות הגופניות שלהם. הן מטפחות אצל המטופל גישה פתוחה לטווח חוויות מגוון יותר. השימוש בשיטה עשוי להניב רבים מן היתרונות הגלומים בשילוב מיינדפולנס בטיפול פרטני, כמו למשל פיתוח חמלה כלפי העצמי וכלפי האחר, פיתוח היכולת לשהייה (being) וכמובן שינוי והתאמה של דפוסים אוטומטיים.

השיטה יעילה במיוחד במקרים בהם הטיפול המילולי נתקע במצב שהמטופל מתקשה להוציא לפועל שינוי קוגניטיבי או התנהגותי מסוים, כתוצאה מחשיבה נוקשה או פתולוגית, או התגברות של תחושות הפחד והחרדה. במקרים רבים מתברר כי הפניה לערוץ הגופני-חווייתי מהווה חלופה יעילה להנעה מחדש של טיפול מילולי שהגיע למבוי סתום. במסגרת השיטה, מודגש תפקידו החיוני של הגוף בקבלת הרגשות העולים והחשיבות של העבודה בתוכם. כמו כן, השיטה שמה דגש על הפחתת הסימפטומים הפיזיולוגיים של חרדה ועל פיתוח התמודדות סיוע אפקטיבית יותר עם מצבים של עוררות יתר פיזיולוגית.

לימוד השיטה מאפשר לזהות תבניות גופניות האופייניות לאנשים בחרדה או בדיכאון, לצד ההבנה של מה הן משרתות ויישום התהליך הנדרש לטרנספורמציה ושחרור הדרגתי ממצבים אלו.

השיטה מלווה בניטור פסיכופיזיולוגי בעזרת מערכת הביופידבק הקלינית הרב-ערוצית Alive. המערכת מסייעת להשוואה בין התחושה הסובייקטיבית של המתרגלים לבין המדדים הפיזיולוגיים שימדדו. ליווי התהליך הקוגניטיבי-התנהגותי בניטור פסיכופיזיולוגי מוסיף את הממד החווייתי אשר מגביר את המודעות של המשתתפים למתח הגופני והנפשי. השימוש במערכת הממוחשבת תומך בלימוד הכלים להגמשת התגובתיות ויכולת ההתאוששות ברובד הגופני, כמו גם במובן הרגשי, המחשבתי והקשבי. לאור כל זאת, נובעת חשיבותו של הניטור הפסיכופיזיולוגי כתוספת מסייעת לתהליכי אבחון וקבלת החלטות משמעותיות בטיפול.

<< אודות השיטה    היכן ניתן ללמוד >>