נגישות
גודל פונט
ניגודיות
בהירה כהה
הצהרת נגישות
איפוס

™MentalGym מהו חדר כושר מנטלי

mentalgym.p...

חדר כושר מנטלי ® (חכ"מ) הינו שיטה המשלבת ידע השאוב מן הפסיכולוגיה קלינית, הנוירופסיכולוגיה ומן הפסיכופיזיולוגיה הקלינית. שיטת חדר כושר מנטלי ® שמה למטרה לפתח את המיומנות של המתאמן בהתמודדות עם מתחים ולחצים, תוך שמירה על איזון פיזי ונפשי מול מאורעות מתגלגלים. זה מכבר ידוע כי איכות התפקוד של הפרט קשורה ביכולתו לווסת ביעילות את רמות המתח לפני ובזמן הפעילות. בעוד שמתח מסוים דרוש לתפקוד מיטבי, עודף מתח עלול לפגום באיכות הביצועים ולפגוע במיצוי הפוטנציאל של הפרט. כיום ישנה מודעות גוברת והולכת לחשיבותה של הכנה מנטאלית למצבים שבהם נדרשים ביצועים מיטביים תחת לחץ.

השיטה פותחה על ידי ד"ר יובל עודד, פסיכולוג ונוירופסיכולוג, על בסיס ניסיון מצטבר של 15 שנים בהכנת אנשים להתמודדות עם מצבי לחץ, והיא רשומה כסימן מסחר בישראל וכפטנט בינלאומי. ייחודו של חדר כושר מנטלי ® הוא בשילוב של כלים רפואיים מערביים, גישות קוגניטיביות-התנהגותיות וביופידבק, לצד גישות מזרחיות (כגון מדיטציה, מינדפולנס, נשימות וכדומה). השיטה יחידה מסוגה באימון האינטגרטיבי והסימולטני שהיא מספקת בטכניקות שלרוב נלמדות כל אחת בנפרד. יעילותה של השיטה נבדקה מחקרית בעשור האחרון על אוכלוסיות המצויות בלחצים ניכרים (מחלקות אונקולוגיות ויחידות צבא עיליות) ועברה פיתוח מעמיק על מנת להתאים אותה לכל מטופל באופן ייחודי. נמצא שהשיטה בה נעשה שימוש בחדר כושר מנטלי ® הינה יעילה בהפחתת נזקים נפשיים כתוצאה מחשיפה ללחצים אליהם נחשפו המשתתפים אחרי תהליך האימון המנטלי.

שיטת חדר כושר מנטלי ® בנויה משני מרכיבים עיקריים:

  • הכרה והבנה של התגובות הפסיכולוגיות והתהליכים הפיזיולוגיים הנלווים ללחץ.
  •  שיפור היכולת לוויסות עצמי ברמה הפיזיולוגית בעזרת ביופידבק ונוירופידבק.

שיטת הביופידבק הינה גישה טיפולית כוללת, המאפשרת למתאמן ללמוד להשיג ויסות, איזון ושליטה בתפקודים פיזיולוגיים אשר נחשבו בעבר כבלתי ניתנים לשליטה רצונית. השיטה מבוססת על השתתפות במשחקי חשיבה מאתגרים תוך קבלת משוב בזמן אמת אודות תהליכים ושינויים המתחוללים בגופו של המתאמן, המאפשר לו ללמוד להשפיע על תהליכים אלה. המשוב מוצג למתאמן על גבי מסך מחשב, באמצעות חיישנים המחוברים לאצבעותיו.

הקשר בין הגוף לנפש – מדדים פיזיולוגיים והשפעות פסיכולוגיות

הפרמטרים בהם נעשה שימוש בחדר הכושר המנטלי הינם: מוליכות עור, השתנות קצב הלב, טמפרטורה, קצב נשימה, מתח שרירי, וגלי מוח (נוירופידבק). נלמדות שיטות כגון: נשימה סרעפתית, הרפיית שרירים ועוד.

התחדשות ובניית כוחות בעזרת הלב
ככל שישנה יותר קוהרנטיות במקצב הלב נפתח פתח לתובנות חדשות. החיבור ללב ולאינטליגנציה במצב של מתח הוא השקעה קטנה באנרגיה עם חיסכון רב באנרגיה, הוא מביא להתחדשות רגשית. נוצרת אנרגיה רגשית באיכות גבוהה, אנרגיה זו היא הדלק שמניע ביצועים מנטליים חלקים ומהירים. היכולת להתחדשות רגשית מאפשרת התאוששות מהירה לאחר אירוע מעורר מתח ומונעת מתחים עתידיים. יש ללמוד כיצד לבנות ולשמור אנרגיה רגשית חיובית, זאת על מנת שניתן יהיה להשתחרר מקיפאון גופני ומחשבתי. התחדשות רגשית משנה את הפרספקטיבה ומאפשרת לנו להשקיע את האנרגיה שלנו באופן יעיל.

מוליכות עורית והשקטת מחשבות
מאז שנות ה- 60 של המאה הקודמת ידוע שפעילות מחשבתית משתקפת בשינויים במדד המוליכות העורית (מידת ההזעה בכפות הידיים). מכשור ביופידבק של מוליכות העור (Electrodermal Activity) מאפשר לנו למדוד מזמן אמת שינויים ברמות העוררות הנובעים מתהליכים רגשיים ומחשבתיים. חדר כושר מנטלי מאפשר להשתמש במשוב הזה ביחד עם שיטות מדיטטיביות כגון מיינדפולנס (Mindfulness), להשגת בהירות מחשבתית ולשיפור היכולת להניח למחשבות לא רצויות.

למי מתאימה השיטה?

חדר כושר מנטלי ® מתאים לטווח רחב של פונים החל מגילאי 6 ואילך. השיטה מיושמת גם להתמודדות עם שלל מצבי לחץ עבור ספורטאים מקצועיים, בחינות אקדמיות וכן עבור מנהלים. השיטה אומצה על ידי משרד ההגנה הצרפתי, על ידי יחידות העילית בצה"ל כגון יחידת שלדג, שייטת 13 וטייסות.

ילדים צעירים עשויים להתקשות להשתלב בחדר כושר מנטלי כתלות ביכולת המפתחת לרמת מודעות עצמית מספקת הדרושה לשם לימוד ויישום של השיטה. בנוסף, השיטה אינה מומלצת לאוכלוסיות בהן עשויה להיות השפעה שלילית לטכניקות של הרפיה, כמו לדוגמה אנשים עם אבחנה על הספקטרום הפסי