נגישות
גודל פונט
ניגודיות
בהירה כהה
הצהרת נגישות
איפוס

מטרות מרכזיות

פרויקט חדר כושר מנטלי ® פותח על מנת לתמוך באנשי מקצוע שנדרש מהם תפקוד שיא בתנאיי לחץ. עם זאת, חשוב לציין כי חדר כושר מנטלי ® מותאם באופן ייחודי לצרכי המטופל או אוכלוסיית היעד המסוימת. הניסיון העשיר שלנו מראה כי באמצעות ביופידבק בשילוב טכניקות פסיכולוגיות יעילות, ניתן לשפר באופן משמעותי את היכולת להתמודד באופן מוצלח במצבי לחץ שונים.

חדר כושר מנטלי ® מתמקד בשני תחומים:

ניהול וויסות לחצים (Stress Management)

העיקרון הראשון בניהול לחצים הינו מציאת גורם הלחץ. לעיתים מקור המתח יהיה נהיר לנו, בייחוד כשאנחנו נמצאים בעיצומו של אירוע חיים מכונן כגון – הרחבת המשפחה, חתונה או להבדיל מוות של אדם קרוב. מאידך, אם לאו – הכרחי לזהות ולהבין את מקור הלחץ. לשם כך, חשוב להציף דברים המעיקים עליך על מנת שאפשר יהיה לטפל בהם במידת האפשר (הניסיון מראה שעצם מציאת גורם הלחץ עשויה להקל משמעותית על המטופל). העיקרון השני הינו מציאת דרכים להפחתת מתחים כמו למשל ניהול זמן יעיל ודאגה לצרכים בסיסיים כמו מנוחה ותזונה נכונה. העיקרון השלישי הינו התמודדות עם הלחץ בדרכים בריאות למיתון השפעותיו השליליות באמצעות פעילות גופנית, כתיבה, שחרור רגשי בדיבור, צחוק, בכי וביטוי כעסים, פעילות מהנה ותחביבים, לימוד דרכים להרפיית הגוף והתמקדות בהווה במדיטציה, דמיון מודרך, מוזיקה מרגיעה והומור.

ארגז הכלים של השיטה כולל:

  • טכניקות להבנת מקורות הלחץ והבנת התגובה הייחודית של כל אחד ואחד ללחץ.
  • ניטור יומי של רמות הלחץ ופיתוח מודעות אליו (ניהול יומן).
  • בניית מחויבות לשינוי.
  • איזון בין פעילויות "מטעינות" לבין כאלה "המרוקנות".
  • שילוב פעילות גופנית בשגרה השבועית- מרכיב זה מומלץ ביותר בשל אופי תגובת הלחץ.
  • טכניקות לוויסות לחץ כגון דמיון מודרך, נשימות סרעפתיות, מיינדפולנס, הרפיית שרירים ניהול זמן, אסרטיביות (היכולת להגיד לא) ניהול אנרגיות נכון ועוד, וכמובן הכללת הטכניקות הללו ליום יום.
  • הבנת הסכמות הפנימיות המשפיעות על תפיסתנו את המציאות ושינוי הדרך בה אנו תופסים את המציאות והגמשת החשיבה לשיפור ההתמודדות שלנו עם שינוי בעולמינו הפנימי והחיצוני.
  • הגמשת התגובתיות שלנו ושיפור יכולת ההתאוששות מאירועים מלחיצים.
  • שינוי הדיבור הפנימי שלנו, חיזוק הערך העצמי ומיקוד השליטה הפנימי.
  • הטמעה של ההרגלים שנרכשו להשגת שינוי יציב לטווח ארוך.

192CBC48-B0...

ביצוע שיא תחת לחץ (Peak Performance)

ביצוע שיא (Peak Performance) הוא מושג השאול מעולם הספורט, עולם שבו פער של 100 אלפיות השנייה עשוי להיות ההבדל בין ניצחון להפסד. כאשר המיומנות הפיזית בשיאה, ההבדל נובע מן היכולת המנטלית של הספורטאי להיות ממוקד תחת לחצים של תחרויות והתשה פיזית. לכן החוסן הנפשי של ספורטאי נודע לא מכבר כגורם מרכזי בביצועיו, לא פחות מאשר יכולותיו הפיזיות. טכנולוגיות נוירו-פידבק וביופידבק עשויות להיות מועילות לאיתור שינויים במצבי הקשב והשליטה בזמן מנוחה, תרגול, או מתח גבוה. טכניקה זו מאפשרת לנו להבחין וללמוד כיצד להשתלט על המצב הפיזיולוגי ופסיכולוגי שהוא קריטי לביצועי שיא בזמן לחץ.